2017.09.09 Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po zmianach

Duża część zmienionych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wchodząca w życie 9 września 2017 r. dotyczy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, co ma związek z rządowym programem rozwoju mieszkalnictwa i umożliwieniem spółdzielniom zwiększenia podaży mieszkań użytkowanych na zasadach prawa lokatorskiego.

Zgodnie ze zmianą wprowadzoną ustawą z 20.07.2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze (Dz.U. poz. 1596) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego będzie mogło zostać ustanowione na rzecz członka spółdzielni albo członka spółdzielni i jego małżonka.

Nowelizacja zasadniczo modyfikuje przepisy regulujące wygaśnięcie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Obecnie w przypadku zaległości z zapłatą opłat należnych spółdzielni (w tym eksploatacyjnych), za okres co najmniej 6 miesięcy, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby utrudniającego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej spółdzielnia będzie mogła w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu wygaśnie. Wówczas spółdzielnia ogłosi przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, chyba że osoba, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a której prawo wygasło, zgłosi roszczenie o ponowne ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spłacając wcześniej całe swoje zadłużenie względem spółdzielni albo osoba bliska zmarłego uprawnionego do lokalu zgłosi roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu na swoją rzecz.

Nowością jest też wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności małżonków, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a których małżeństwo ustało, za opłaty obciążające ich z tytułu dysponowania lokalem w spółdzielni, do momentu zawiadomienia spółdzielni o tym, któremu z nich przypadło to prawo.

Za: Marek Sondej, LEX dostęp 13.10.2017

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *