Aktualności

2008 Zmiany Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 (Dz.U. Nr 251,poz.1885)

Z dniem 1 stycznia 2008 weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów o zmianie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Istotą zmiany przepisów jest obowiązek dostosowania się przedsiębiorców do zmienionych kodów PKD. Proces ten potrwa do 31 grudnia 2009r. Nowa klasyfikacja (tzw. PKD 2007) różni się od dotychczasowej w sposób na tyle znaczący, że w praktyce działalność wszystkich podmiotów gospodarczych trzeba będzie przypisać do nowych kodów. Przeklasyfikowanie obejmie wszystkie podmioty wpisane do rejestru REGON, a więc wszystkie podmioty, które można zaklasyfikować jako przedsiębiorców - przede wszystkim spółki: osobowe i kapitałowe oraz indywidualnych przedsiębiorców. Zmiana nastąpiła pod wpływem zaleceń ONZ dla gospodarki całego świata. Nowa klasyfikacja została przyjęta przez Unię Europejską i OECD.

W jaki sposób nastąpi przeklasyfikowanie?

Podmioty, które rozpoczynają działalność od razu otrzymają kody wg nowej klasyfikacji. Przy składaniu wniosku o nadanie numeru REGON, pod hasłem „wykonywana działalność” należy podać kod zgodny z PKD 2007. Wobec faktu, że do końca 2009 roku trwał będzie okres przejściowy na przeklasyfikowanie działalności, podmioty te otrzymają również kod wg klasyfikacji PKD 2004. Nowy kod otrzymają automatycznie również podmioty, które zmieniają zakres działalności. Wystarczy zgłoszenie zmian. Dotychczas działające podmioty zmianie klasyfikacji zaczną podlegać począwszy od 1 lipca 2008. Sposób będzie bardzo prosty - US roześle ankietę aktualizacyjną, która zostanie wprowadzona w specjalnym komunikacie prezesa GUS. Warto zaznaczyć, że w związku ze zmianą PKD nie zmieni się numer REGON. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zmiana powinna PKD zostać uwidoczniona w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Regulacja ta jest kolejnym przykładem dostosowywania standardów polskich do standardów ogólnoświatowych. Niewątpliwie ułatwi to porównywanie danych statystycznych z całego świata.

« Powrót

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.