Aktualności

2007 Zmiana przepisów dotyczących własności przemysłowej

W piątek 31.08.2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117). Wprawdzie dopiero 1 listopada 2007r. wejdzie w życie poważna nowelizacja ustawy, ale już od września zaczynają obowiązywać art. 305 ust.1 oraz art. 306 ust 1 i 2 w znowelizowanym kształcie

Zakres regulacji:
Sierpniowa nowelizacja obejmuje kwestie odpowiedzialności karnej nieuczciwych przedsiębiorców, którzy oznaczają towary podrobionym znakiem towarowym i następnie wprowadzają je do obrotu.

Co się zmieniło: 
Już nie tylko producent i importer odpowiedzą za wprowadzenie do obrotu podróbek markowych produktów. Od ostatniej nowelizacji każdy, bez względu na to czy wprowadza towar do obrotu po raz pierwszy czy też dokonuje odsprzedaży, będzie musiał się liczyć z konsekwencjami, co oznacza, iż także sprzedawcom i dystrybutorom grozi grzywna, a nawet pięć lat więzienia.

Do 31.08.2007 r., dzięki nieprecyzyjnemu uregulowaniu art. 305 prawa własności przemysłowej nieuczciwi przedsiębiorcy handlujący podróbkami często nie podlegali odpowiedzialności karnej. Artykuł ten bowiem przewidywał jedynie, że karane było wprowadzanie podróbek do obrotu. Sąd Najwyższy w uchwale z 24 maja 2005 r. (sygn. IKZP13/05) uznał, że nie dotyczyło to wtórnej sprzedaży. Skutkowało to faktem, iż po uchwale SN ścigane mogły być jedynie osoby, które pierwotnie wprowadzały towar do obrotu, zazwyczaj byli to producenci i importerzy. Dalsza sprzedaż była dozwolona. Wedle tego każdy, kto nabywał podrobione rzeczy, a następnie sprzedawał dalej robił to zgodnie z prawem.

W życiu codziennym uchwała SN oznaczała, iż za przestępstwo mógł odpowiadać tylko i wyłącznie producent bądź importer artykułów podrobionych, a nie dalszy dystrybutor.

Odpowiedzialność karna nie groziła też np. komuś, kto kupił podróbkę na straganie, a potem sprzedał ją na aukcji internetowej.

Od chwili nowelizacji art. 305 i 306 prawa własności przemysłowej sytuacja sprzedawcy uległa radykalnej zmianie. Modyfikacja przepisów wprowadziła karanie odsprzedaży podrabianych towarów, czyli kolejne wprowadzenie do obrotu towaru. Obecnie każde dokonanie obrotu towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest karane i grozi za nie grzywna (do 5 tys. zł), ograniczenie wolności, a nawet dwa lata więzienia.

Zaostrzonej odpowiedzialności podlegają osoby, które uczyniły sobie z handlu podróbkami stałe źródło dochodu. Zagrożenie karą wynosi tu od sześciu miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności. W przypadku skazania sąd będzie mógł także orzec przepadek materiałów i narzędzi, które służyły do popełnienia przestępstwa.

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.