Aktualności

2008 Przekazanie prywatnej nieruchomości gminie bądź skarbowi państwa

Dnia 11 października wejdzie w życie ustawa z dn. 28 lipca 2008 roku nowelizująca ustawę z dn. 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny. Ustawa pozwala właścicielom na przekazanie niechcianej nieruchomości na rzecz gminy bądź Skarbu Państwa.

Ustawodawca wprowadza do kodeksu cywilnego nowe rozwiązanie – umowę przekazania nieruchomości. Jak sama nazwa wskazuje będzie to umowa a nie jak to było wcześniej jednostronna czynność prawna (uchylony przez Trybunał TK artykuł 179 KC) Podstawowym wymogiem będzie zatem zgodne oświadczenie woli obu (właściciela i gminy/Skarbu Państwa) podmiotów.

Następne co będzie charakteryzować umowę przekazania nieruchomości to jej nieodpłatność. Właściciel nie otrzyma z tytułu zawarcia umowy wynagrodzenia od gminy albo Skarbu Państwa.

W pierwszej kolejności uprawnioną do skorzystania z propozycji zawarcia ugody przekazania nieruchomości będzie gmina miejsca jej położenia. Mieć ona będzie na to 3 miesiące od dnia złożenia zaproszenia. Dopiero w następnej kolejności (jeżeli gmina nie skorzysta z zaproszenia do zawarcia umowy) uprawnionym do skorzystania z zaproszenia właściciela nieruchomości będzie Skarb Państwa.

Co bardzo ważne w ustawie znajdzie się przepis o charakterze ius dispositivum mówiący o tym, iż w razie braku odmiennego uregulowania umownego, przekazujący nieruchomość właściciel nie ponosi odpowiedzialności za jej wady.

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.