Aktualności

2013 Nowelizacja Kodeksu pracy – zmiany dotyczące urlopu wychowawczego

Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. 2013 poz. 1028), która wchodzi w życie dnia 1 października 2013 r.

Na skutek wprowadzenia noweli urlop wychowawczy można podzielić na pięć części. Ponadto, w 36-miesięcznym urlopie wychowawczym wyodrębniono jeden miesiąc do wykorzystania wyłącznie przez drugiego z rodziców dziecka, a z trzech do czterech miesięcy został podwyższony wymiar urlopu wychowawczego, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka.

Nowelizacja określa też przypadki, w których rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w maksymalnym wymiarze, tj. do 36 miesięcy. Są to sytuacje, gdy drugi rodzic nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska albo został tej władzy pozbawiony.

Usunięto też niekorzystny przepis mówiący o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy po nabyciu prawa do tego urlopu w danym roku kalendarzowym pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy. Wówczas urlop wypoczynkowy nie będzie pomniejszany o czas przebywania na urlopie wychowawczym.

Zgodnie z nowelą długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z urlopu wychowawczego nie będzie już powodowało przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym. 

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.