Aktualności

2013 Nowelizacja dotycząca wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego

Nowe regulacje dotyczące wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego wprowadza ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawa o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz. U. 2013 poz. 1323) obowiązująca od 30 listopada 2013 r.

Nowelizacja likwiduje obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców egzemplarzy MSiG, w których publikowane są dotyczące ich ogłoszenia i obwieszczenia. Ponadto do przepisu upoważniającego Ministra Sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad wydawania Monitora dodane zostały wytyczne dotyczące treści tego aktu. Nowela doprecyzowuje też, że Monitor ma być wydawany nie rzadziej niż raz w miesiącu, w postaci elektronicznej, i udostępniany nieodpłatnie na stronie internetowej resortu sprawiedliwości oraz odpłatnie za pomocą innych nośników. 

Również w Monitorze ogłaszane będą wszystkie wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowić będzie inaczej. Obecnie ustawa wskazuje na obowiązek publikacji wpisów do nieistniejącego rejestru handlowego, zastąpionego 1 stycznia 2001 r. KRS. Nowelizacja przewiduje, że obwieszczenia i ogłoszenia w Monitorze będą podlegać opłacie, z wyjątkiem ogłoszeń o wpisie do rejestru przedsiębiorców KRS dokonywanych przez sąd rejestrowy z urzędu. 

 

 

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.