Aktualności

2008 Likwidacja adwokackiego monopolu na sprawy karne

Od dawna dyskutowany jest problem ograniczonego dostępu radców prawnych do reprezentowania w sprawach karnych. Dyskusję rozpoczęła sprawa pracowników sieci sklepów „Biedronka”. Byli Oni reprezentowani przez radców, jednak tylko w procesie cywilnym. Sprawę wygrali; reprezentacja ta nie mogła jednak się rozciągnąć na proces karny pracowników. Przedstawiony projekt zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, właśnie został skierowany do uzgodnień resortowych. Jeśli przepisy zostaną uchwalone, obok ok. 6,5 tys. adwokatów, możliwość reprezentowania w sprawach karnych uzyska blisko 25 tys. radców prawnych. Będzie to dla adwokatów poważna konkurencja.

W miejsce rozbudowanego dziś art. 88 KPK, proponuje się wprowadzenie art. 88 w krótkim, syntetycznym brzmieniu: „Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny”. W chwili obecnej radca prawny wg art.88 par.3 może reprezentować osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Pojawia się na tym tle wiele wątpliwości, m.in. czy uprawnienie to dotyczy tylko roszczeń majątkowych, czy rozszerza się również na inne. Projekt rozwiewa te wątpliwości.

Propozycja Ministerstwa obejmuje dopuszczenie radców prawnych do reprezentowania pokrzywdzonego, powoda, oskarżyciela posiłkowego, a także osób, które stroną postępowania nie są, takich jak świadek czy podejrzany. Projekt nie pozbawia jednak adwokatów monopolu na obronę oskarżonych w postępowaniu karnym. Zmiana ta zlikwidowałaby podstawowe odrębności w praktyce obu zawodów. Tego stanu rzeczy nie popiera jednak samorząd adwokatów, podkreślając odrębności w kształceniu i praktyce obu grup zawodowych. Rząd zajmie się projektem w maju.

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.