Aktualności

2015.03.12 Polski rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącą zmian w sposobie przewozu dzieci w pojazdach.

Polski rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącą zmian w sposobie przewozu dzieci w pojazdach. Aktualizacja przepisów argumentowana jest koniecznością dostosowania ich do prawa, które obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej. Wynikają one z nowego Regulaminu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w sprawie jednolitych zasad prawnych odnoszących się do homologacji ulepszonych urządzeń przytrzymujących dla dzieci, stosowanych na pokładach pojazdów silnikowych (tzw. regulamin nr 129).

     Projekt owej ustawy, który został przygotowany przez resort infrastruktury i rozwoju przewiduje zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewozu dzieci w fotelikach. Obecnie to nie wiek, a wzrost stanie się jedynym kryterium. Tak więc - jak do tej pory - wymogiem jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dopuszcza się jednak okoliczność w której dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu nie będzie podróżowało w foteliku. W takiej sytuacji koniecznością jest, aby siedziało na tylnym siedzeniu pojazdu i było przypięte pasami bezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów to rozwiązanie nie jest rozsądne, a wręcz przeciwnie - niezwykle ryzykowne. Gdyż ich zdaniem pasy bezpieczeństwa zaprojektowane są z myślą o osobach dorosłych. Zaś zapięte w nie dzieci zostają narażone na obrażenia głowy, urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej i narządów wewnętrznych, znajdujących się na linii podbrzusza. 
     Ponadto w projekcie wyraźnie doprecyzowany został fakt, iż fotelik powinien być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka oraz to, że nie wolno przewozić na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w aucie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera.
     Kolejne, jakże istotne, aczkolwiek dość kontrowersyjne zarządzenie dotyczy kwestii przejazdu trzeciego dziecka, które ukończyło 3 lata. Mianowicie zezwala się na transportowanie go w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika na środku tylnej kanapy, kiedy jej dwa miejsca boczne zostały wyposażone w foteliki (w których znajdują się dzieci), a montaż kolejnego fotelika z tyłu wyklucza konstrukcja samochodu.
     Konsekwencją za przewożenie dzieci bez fotelika i tym samym niedostosowanie się do obecnych przepisów jest nałożenie na kierowcę mandatu w wysokości 150 zł. i 6 punktów karnych.
     Ostatnim aspektem do którego należy się odnieść jest przepis, który określa kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Zezwolenie dotyczy:
- kobiet w ciąży,
- zespołów medycznych,
- taksówkarzy,
- instruktorów i egzaminatorów szkolących przyszłych kierowców,
- funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu,
- Żandarmerii Wojskowej
- osób posiadających zaświadczenie lekarskie zwalniające z nakazu korzystania z pasów bezpieczeństwa.
Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.