Aktualności

2015.04.21 Ustawa o rajach podatkowych

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy, które obligują do opodatkowania dochodów zagranicznych spółek (tzw. CFC) tworzonych przez polskich podatników

W myśl nowych przepisów owemu opodatkowaniu podlegają te firmy krajowe, których udziały w podmiocie zagranicznym przekraczają 25 proc. Podstawowym warunkiem zastosowania powyższej zasady jest fakt, iż podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka kontrolowana nie prowadziłaby za granicą rzeczywistej działalności.

Istotnym aspektem jest to, że ustawa o CFC nie będzie stosowana, gdy przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekroczą w roku podatkowym progu 250 tys. euro.

W powyższej ustawie można dostrzec pewne luki, a co za tym idzie nasuwają się obiekcje, kwestionujące min. brak precyzyjnej definicji zagranicznej spółki kontrolowanej, niejasność co do zasad, według jakich należy liczyć przychody w wysokości 250 tys. euro oraz wątpliwość wynikającą z tego, czym jest rzeczywista działalność gospodarcza. Kolejny problematyczny, dyskusyjny i niesprecyzowany element ustawy odnosi się do określenia stawki podatkowej stosowanej w innych krajach. Nie wiadomo bowiem, które powinno się brać pod uwagę: stawki nominalne, czy też efektywne. Przepisy o których mowa nakazują ponadto opodatkowanie w Polsce dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych przez krajowe podmioty, jednakże pomimo tego nie pozwalają na odliczenie od nich strat podatkowych spółek zagranicznych.

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.