Aktualności

2015.04.27 Nie będzie opłaty recyklingowej

Przyjęta w piątek przez posłów znowelizowana ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw ma dostosować polskie prawo w tym obszarze do wytycznych unijnych (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE).

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów zakłada likwidację opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski oraz darmowe złomowanie wycofanych aut. Ustawa wprowadza także generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.

Jednocześnie nowelizacja określa wyjątki od tej zasady. W odniesieniu do prowadzących stacje demontażu ustawa wprowadza opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Opłata taka będzie wnoszona do urzędu marszałkowskiego, a następnie przekazywana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wpływy z niej, w wysokości 5 proc., będą dochodem województwa. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują NFOŚiGW do przeznaczania środków pochodzących z kar i opłat m.in. na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi.

Kancelaria Prawna 90-060 Łódź, ul. Nawrot 4/1, tel./fax +48 /42/ 630 58 41, tel. +48 /42/ 632 51 44, kancelaria@b2blegal.pl
OK
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.